Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obchodník se smrtí

20. 3. 2007
Úvodní replika filmu se scénou probíhající na pozadí titulků, ve které sledujeme cestu kulky od továrny v západním světě přes zástavku v sovětských loděnicích až do rukou tlupy valčících afričanů a čela jednoho z nich, vás naláká na skvělý filmový zážitek a nenechají na pochybách, že vás čeká něco vyjímečného. Množství replik a černého humoru Yuri Orlova (Nicolas Cage) patří k tomu nejlepšímu na celém snímku a dost možná během krátké doby zkultovní v úzké skupině zastánců filmu. Jeho vyhraněnost vůči zbrojnímu průmyslu se v USA prostě nenosí, a tak ho žádné hollywoodské studio nebylo ochotno zaplatit. Na pomoc proto musely přijít zámořské peníze, což se také projevilo na relativně skromné rozpočtu. Naštěstí to nikde není znát hlavně díky kreativitě tvůrců ve schánění potřebného materiálu. Místo modelů 3 000 AK-47 uvidíme skutečné zbraně, protože byly prostě levnější. Stejně tak desítky tanků na letištní ploše, o které má Orlov zájem pocházejí od českých překupníků. Pikantní je to, že filmaři museli před natáčením této scény varovat NATO, aby mu náhodou ze satelitních snímků nebyla podezřelá taková kumulace tanků na jednom území. Režie se ujal Andrew Niccol, u nás známý svojí vizí nemilé budoucnosti v Gattace.

Obrazek

Yuri Orlov: Prodávám pravičákům, levičákům, ale i pacifistům... Ti ale moc často nenakupujou.

Hlavní postava překupníka zbraní v podání Nicolase Cage, jenž prakticky z plátna nesleze, je údajně složena z pěti reálných bosů ve zbrojním průmyslu a stejně tak i jednotlivé scény našly inspiraci v situacích, které se skutečně staly. Orlov je ukrajinský emigrant, který se se svojí rodinou usídlil v USA. S běžnými Ukrajinci emigrovala i ruská mafie, a tak se díky kontaktům brzy vypracuje do pozice důležitého překupníka. Tento přechod je přesto příliš rychlý, stejně jako většina ostatních změn postojů či názorů postav, obzvlášť Orlovovy manželky (Bridget Moynahan- Já, robot, Válka světů), vysněné krásky z dětsví, nedostatečně vykreslený a nevěrohodný, ale je to pouze jeden z mála minusů celého snímku. Ono takové prokreslení by totiž mohlo působit trochu tíživě a musíme si uvědomit, že se nejedná o drama, ale spíše o akční záležitost. Nicméně odbít „vznik“ takového obchodníka, který se svojí prací nepřímo podílí na zabití tisíců lidí, pouze jednu scénou s aha efektem: „super obchodem se zbraněmi bych se mohl uživit“, to je trochu málo.

Obrazek

Velký zlom v Yuriho kariéře přijde s rozpadem Sovětského svazu. Na území Ukrajiny se tak povalují tuny zbytečných zbraní, vyrobených díky závodům ve zbrojení za studené války, které už nikdo nikdy nevyužije, vhodná to kořist pro našeho obchodníka. Z druhořadého překupníka se vyšplhá na špičku ve svém oboru a my dál sleduje množství akcí, ve kterých se na to, že je tak velký šéf, dostává do poměrně velkého ohrožení života. Tyhle scény jsou potom kořením celého filmu. Yuriho a scénaristická originalita ve vymýšlení metod, jak obelhat agenty Interpolu v čele s Jack Valentinem (Ethan Hawke) nezná mezí. Nejčastějším obchodním partnerem je pro Yuriho liberijský prezident, což je další osoba s inspirací ve skutečném skupině. Až nápadně se totiž podobá Charlesi Taylorovi, bývalému liberijskému prezidentovi z let 1997-2003, který tolik proslul svojí brutalitu a de fakto zavinil občasnkou válku ve své zemi, v níž bojovali i dvanáctileté děti. V současnosti se o něm můžeme ve světových médiích dozvědět v souvislosti s jeho vydáním z Nigérie, kde má politický azyl, do rodné Libérie, tam ho totiž čeká soud za zločiny proti lidskosti. Ale zpátky k filmu.  Důležitou postavu Yuriho bratra Vitalyho ztvárnil Jared Leto (Alexander Veliký, Úkryt). Na rozdíl od Yuriho vidí i tu negativní stránku obchodu se zbraněmi a stává se vlastně i jednou z jeho obětí, když mu přinese drogovou závislost, zatímco Yuri ve všem vidí pouze obchod a peníze pro zajištění náročného života jeho manželky. K samotným zbraním nechová žádnou lásku a svému synovi dokonce vyhodí hračku ve tvaru zbraně.

Obrazek

Yuri Orlov: Základní podmínkou obchodu se zbraněmi je nenechat se zabít vlastním zbožím.

Svoji kritikou určité části světového obchodu by Obchodník se smrtí mohl evokovat podobnost se Syrianou (odkaz na recenzi), která se zabývala ropným průmyslem. Narozdíl od ní ale neprobírá celý problém nijak komplexně a snímkem projdem pouze skrz Yuriho postavu a celý film je o dost zábavnější. Kdybych měl Obchodníka k něčemu přirovnat, tak bych asi šáhl buď po Scorseseho Mafiánech či Leoneho Tenkrát na západě s hodně sestřihanou dějovou linkou a bez zaměření na dětská léta hrdiny. Na rozdíl od těchto mistrovských počinů projdeme Obchodníkem jako nůž máslem bez jakýchkoliv zádrhelů. Děj se tak dá odhadnout hodně dopředu. Naštěstí žánrový spletenec akčního snímku, thrilleru a černé komedie dělá z filmu pestrou záležitost.

Sympatický antihrdina Yuri Orlov vás nejen pobaví, ale i donutí zamyslet se nad obludností a zvráceností masového zbrojení.

        
Název: Lord of War
Český název: Obchodník se smrtí
Žánr: akční/thriller
Čas: 122 min.
Země výroby: USA
Rok výroby: 2005
Režie: Andrew Niccol
Hrají: Nicolas Cage, Jared Leto, Ian Holm, Bridget Moynahen, Ethan Hawke
Hodnocení na IMBD: 7,5/10
Hodnocení na CSFD: 89 %
Rozpočet: $ 42 000 000 
Celosvětové tržby: $ 47 482 498

Hodnocení: 84 %
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Хэй, нид хелп

(Calvintraut, 25. 5. 2022 9:21)

Здрасте! Я новенький, не могу найти правила, дайте инфу пожалуйста

Law firm

(lawfirmtr, 24. 5. 2022 7:30)

turkey immigration lawyer

Как не облажаться на первом "близком" свидании с партнером?

(IndiafarmKi, 23. 5. 2022 8:27)

Импортозамещение "фашистского" бренда Пфайзер на Индийские дженерики Виагры, Сиалиса и Левитры.

В такие непростые времена, в которые сейчас приходится жить, очень важно не потерять веру в себя и свою мужскую силу.
Очень многие вещи были отодвинуты на второй и третий план, в частности, сексуальные отношения.
Наша команда, как всегда на страже Вашего мужского благополучия и здоровья.
Мы не бросим Вас один на один с интимной проблемой неуверенности в своей "стойкости".
Во времена, когда от России отворачиваются Западные партнеры-ублюдки, Индия как всегда протягивает руку помощи и помогает импортозаместить оригинальные препараты Виагры, Сиалиса и Левитры "фашистского" бренда Пфайзер.
Индийские препараты аналоги Виагры - Sildenafil 100 и 200 мг, Sialis - Тадалафил 20 и 40 мг, Левитра - Vardenafil 20 мг. в наличии в Санкт-Петербурге.
Препараты данной группы ЭД помогают безусловно и эффективно побеждать эректильную дисфункцию любого генеза, в виду психических расстройств и проблем или физиологических, возрастных изменений - сразу с первого применения.

Если Вы юноша старше 18 лет и боитесь первого секса, на помощь приходят дженерики Виагры или Сиалиса - страх будет повержен, а подруга будет стонать от восторга! Гарантия успеха - 100%, в противном случае 100% возврат!
Если Вы мужчина 30-50 лет, и просто планируете поразить свою жену безудержным сексом на всю ночь - Вам опять к нам. Дженерики Виагры творят чудеса!
Мужчинам за 60 - мы посоветуем взять дженерик Левитры, так как он более мягко работает и практически не имеет никаких побочных действий в виде головной боли, покраснения лица и заложенности носа.
Также не грузит сердечно-сосудистую систему организма.
Всем глубоких оргазмов и добра!

Crear una empresa

(Howardblogs, 21. 5. 2022 17:31)


Autonomos Pymes asesoria online slp somos una sociedad profesional de economistas y un punto de atencion a emprendedores especializados en crear empresas online en Espana. Para crear una empresa sl tan solo debes ponerte en contacto con nosotros. El coste de crear una empresa sociedad limitada online es de tan solo 290 euros mas iva incluyendo los gastos de constitucion necesarios para la empresa sl. Puedes crear una empresa en Madrid, Barcelona, valencia o en cualquier localidad de Espana.

Very much the helpful information

(Tommyunlob, 20. 5. 2022 12:59)

You Exaggerate.
https://definingdavid.com
https://ultimate-server.net

Excuse, the message is removed

(Tommyunlob, 20. 5. 2022 12:56)

I think, that you are mistaken. Let's discuss it. Write to me in PM.
https://letsreachonemillionpeople.com
https://imagine-dream.com

It agree, this remarkable opinion

(Tommyunlob, 20. 5. 2022 12:56)

I regret, that I can not participate in discussion now. It is not enough information. But with pleasure I will watch this theme.
https://donteatthisbook.com
https://famexxx.com

9 мая челябинск салют

(ArnoldBobia, 19. 5. 2022 23:34)

https://mir74.ru/2733-matrosov-spasatelejj-na-gorodskikh-pljazhakh.html

Does anyone get any event with charged massage chairs?

(Nikolfox, 19. 5. 2022 6:29)

Does anyone maintain any observation with stimulating rub down chairs? I've seen diverse in the theater setups at Fry's and Ambit City, but I haven't base much review knowledge far them on the web.

Any recommendations on brands or best locale to buy?
I right-minded review this exciting article.
https://hydrogen.best-store-us.com/

娛樂城

(DennisRit, 18. 5. 2022 1:32)


娛樂城

Argumentative essay writing

(HerbertTuh, 17. 5. 2022 18:05)

You can search the Internet for tips and recommendations and compose the paper yourself. You can pay to write essay. A professional writer will perform the task for you.


https://www.visitlewisfarms.com/profile/argument-essay-writing-svnds5w0mqe/profile
https://www.herefordrc.co.uk/profile/about-essay-writing-2acs45qwy3u/profile
https://www.chefsgallery.com.au/profile/5-steps-to-writing-an-essay-g8f56r/profile
https://www.coralrestoration.org/profile/abc-writing-paper-lmrt7un0i/profile
https://www.bcsda.org.au/profile/123-help-essay-writing-l6gftc18/profile
https://www.raceofchampions.com/profile/academic-paper-writing-q48m722/profile
https://www.lochielhouse.com.au/profile/academic-essay-writing-jobs-vyu57zl7/profile
https://www.coralrestoration.org/profile/argumentative-essay-writing-bn4eg3sex/profile
https://www.teamstepusa.org/profile/123-help-essay-writing-z68q2rjm/profile
https://www.raceofchampions.com/profile/10-steps-to-write-an-essay-3clma98d7ym/profile
https://www.visitlewisfarms.com/profile/academic-essay-writing-8c9kvtd5/profile
https://www.buc.edu/profile/5-paragraph-essay-writing-prompts-o4s0c2y1eo8/profile
https://www.shawl-anderson.org/profile/academic-essay-writing-service-oyzvf3t/profile
https://www.artsandscraps.org/profile/10-steps-to-writing-an-essay-bvm8asw/profile
https://www.dogwoodarts.com/profile/about-essay-writing-in-english-hgn0ugh/profile


https://ide.geeksforgeeks.org/tryit.php/hUMUtXPPgW
https://wisflora.herbarium.wisc.edu/checklists/checklist.php?cl=3591&emode=1
https://paste2.org/2vGB16ss
https://notes.io/qwjNs
https://biocoll.inhs.illinois.edu/portal/checklists/checklist.php?cl=2128&emode=1

дизайн сайта новосибирск

(Louisfraup, 17. 5. 2022 14:44)

https://stitchpvp.com/forums/users/officetailor94/

娛樂城

(DennisRit, 17. 5. 2022 12:08)


娛樂城

Ебусь во все дыры, телки с буферами

(Stasxmv, 16. 5. 2022 19:30)

Добрый день дамы и господа
Наша предприятие предоставялет интим услуги, лучшие телки с буферами, голые письки, отборная порнушка, анал, лесбиянки, все на нашем сайте.
Наша сайт - https://aquarium-msk.ru/

Заходи и дрочи по полной !!!

kuhni

(Jasonkix, 16. 5. 2022 16:39)

https://kuhnidlyadoma.ru/derevo-na-kuhne/
https://kuhnidlyadoma.ru/vybor-kuhonnoj-mebeli/
https://kuhnidlyadoma.ru/pvh-plyonka-sunfasad/
https://kuhnidlyadoma.ru/mdf-chto-za-material/
https://kuhnidlyadoma.ru/fasady-dlya-kuhni/
https://kuhnidlyadoma.ru/zakaz-mebel-dlya-kuhni/
https://kuhnidlyadoma.ru/kakuyu-kuhnyu-vybrat/
https://kuhnidlyadoma.ru/krashennyj-mdf/
https://kuhnidlyadoma.ru/kuhonnye-fasady/
https://kuhnidlyadoma.ru/mebelnye-detali-na-zakaz/
https://kuhnidlyadoma.ru/dekorativnye-nakladki/
https://kuhnidlyadoma.ru/derevyannyj-shpon/
https://kuhnidlyadoma.ru/patina-dlya-mebeli/
https://kuhnidlyadoma.ru/shponirovannye-fasady/

kampus profetik

(AbdulPodus, 15. 5. 2022 14:02)


A university that exemplifies a prophetic attitude

Строительство

(Michaelpen, 14. 5. 2022 20:06)

Заходите в наш интернет магазин, и здесь вы найдете все что вам нужно для дома и дачи по самым низким ценам!
https://sb-kipuya.ru/

У нас эвентуально приобрести съестные припасы с ясно как день всех ареалов

(Sharonmar, 14. 5. 2022 12:55)

Этак нас возможно развести продукты с ясно как день всех регионов Украины тоже иных государств также принять участие умереть и не встать увлекательных аукционных торгах со 1 гривны умереть и не встать системе настоящего периода. В ТЕЧЕНИЕ нашем интернет торге презентованы сугубо различные группы провиантов: собирание, антик, ясс тоже микроэлектроника, читаемость также продукты с мишенью здания, машины, экстрим-спорт также наиболее интересные лоты – шиздец без опускания вам отыщете в течение NewAuction.
новый аукцион украина https://newauction.org/

Italley

(Danieloxymn, 13. 5. 2022 20:23)

https://vk.com/@-190583721-guy-licking-girl-pussy-sexy

бетсити мобильная версия скачать

(Patrickaquar, 13. 5. 2022 2:04)


Бетсити мобильная версия скачать


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51

následující »