Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkrocená hora

1. 11. 2006

Tvorba režiséra Zkrocené hory Anga Lee nesnese svojí pestrostí srovnaní se snad žádným žijícím režisérem. V jeho repertoáru naleznete klasické romantické komedie ze současnosti (Svatební hostina) i z minulusti (Rozum a cit), psychologické drama (Ledová bouře), zpracování komiksového předlohy (Hulk) i akční jízdu se značou hloubkou (Tygr a drak). Tchaj-wanský režisér se tentokrát pustil do něčeho odvážnějšího. I když sexuální revoluci vyobrazil už v Ledové bouři, tentokrát se pustil do tématu neviděného- lásky dvou kovbojů. Zkrocenou horu pak pronásledovala ledová bouře hlasů konzervativní kritiky, která možná zabránila filmu získat oskara za nejlepší film.

Obrazek

V roce 1963 se potkávají dva kovbojové na hoře Brokeback (Zkrocená), aby zde prožili dobrodružství, které jim změní celý život. Jsou přes léto najati na práci hlídání ovcí, které by jinak mohli rozthat kojoti nebo někdo ukrást. Jack Twist (Jake Gyllenhaal- Mariňák) přijel se svojí rachotící šunkou až z dalekého Texasu, kde většinou vystupuje na rodeu. Ennis Del Mar (Heath Ledger) je od malička honákem z Riverside. Zamlklé postavy postupně sbližuje společné soužití a nezkrotná síla přírody. Na pozadí horské scenérie se stávají nejdříve přáteli, až poté se stane něco s čím minimálně jeden z nich nepočítal. I když o sobě oba tvrdí, že nejsou homosexuálové, tak během velkého osamění vyplývají na povrch jejich nejintimnější a nejpotlačovanější city. Společenské konvence jim tentokrát nemohou zabránit ve sblížení. Musí si, ale svést svůj vlastní vnitřní souboj.

Obrazek

Zrod a vývoj jejich vztahu na Brokebacku je vykreslen velmi minimalisticky, beze slov, hlavní sílu tam mají emoce. Jediné náznaky, že z těmi dvěmi není úplně vše v mezích konvencí, vidíme pouze díky letmým pohledům či situacím, jenž by ani něco “jiného” normálně neevokovali. Proto některým lidem bude možná jejich vztah zavánět lehkou vykonstruovaností. Ang Lee nám dramatických situací dávkuje nezbytné minimum, zaléží tedy na subjektivním diváckém pohledu zda tomu, co se bude odehrávat na plátně uvěří. Obzvlášť je to znát u jejich setkání po čtyřech letech, kdy Ennis už má svoji rodinu a Jack zanedlouho také získá jednu dívku.

Snímek je založen na třicetistránkové povídce od E. Annie Proulx , která vyšla v magazínu New Yorker a už v roce 1997 byl podle ní napsán scénář, jenž byl dlouhá léta považován ze nejlepší nezrealizovaný v celém Hollywoodu. Odvahu ho zfilmovat měl až Ang Lee. Původní povídka se zabývá čistě vztahem kovbojů, což by pro potřeby filmu mohlo těžko stačit, a tak byly do konečného scénáře implantován i jejich rodinný život. Jack s Ennisem se scházejí dalších dvacet let v divoké přírodě, skryti pohledům svých nejblizších. Jejich rodinný život je pouhou přetvářkou, což oni moc dobře vědí. V druhé polovině filmu je proti hnacím motorem rozpor mezi přirozeností, která v sobě nutně nese riziko utlačovaní a rozpadem relativně spokojeného rutinního života, na jedné straně a rodinným zázemím na straně druhé.

Obrazek

Největší pochvalu za Zkrocenou horu si bezesporu zaslouží oba hlavní herečtí představitelé. Heath Ledger i Jack Gyllenhaal dokázali, že patří mezi velké herce jejichž talentem by bylo hříchem plýtvat. Uzavřený, na slovo skoupý a rekativně odtažitý Ennis kontrastuje s více odvážným a nespoutaným Jackem Twistem. Sexuální scény jsou drsné a nespoutané, což v někom sampzřejmě může vzbuzovat odpor, ale bez jejich znázornění by Zkrocená hora byla o poznání ploší, mají zde své opodstatněné místo. Ani herci ve vedlejších rolích neodvádějí špaté výkony, platí to zejména o Laureen, pozdější ženě Jacka, v podaní Anne Hathaway či o Michelle Williams, ženy, která měla tu smůlu, že si vybrala homosexuála.

Obrazek

Zkrocená hora není filmem pro každého. Když pominu i v dněšní době stále ožehavé téma, můžu odsoudit ne zrovna typickým způsobem prokreslený vztah, který je při pohledu filmového diváka, tak tenký, že ho ani nemusí cítit. Když ale přistoupíme na Leeovu techniku, nezbývá nic jiného než smeknout před citem s jakým film dokázal vytvořit.

Název: Brokeback Mountain

Český název: Zkrocená hora

Žánr: drama/romantický

Čas: 130 min.

Země výroby: USA

Rok výroby: 2005

Režie: Ang Lee

Hrají: Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Michelle Williams, Anne Hathaway, Anna Faris, Linda Cardellini

Ocenění: Oskar 2006- nejlepší režie (Ang Lee), nejlepší hudba a adaptovaný scénář, nominace- nejlepší film, nejlepší kamera, nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Heath Ledger) a ve vedlejší roli (Jake Gyllenhaal), nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Michelle Williams), Zlatý glóbus 2006- 4 ocenění a 3 nominace

Hodnocení na IMBD: 7,9/10

Hodnocení na CSFD: 79 %

Rozpočet: $ 14,000,000

Celosvětové tržby: $ 178,043,761

 Hodnocení: 80 %

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

super

(jaaaa, 3. 1. 2009 12:55)

naprosto souhlasim,jeden z nej filmu co sem videla,a to co pise gabrunka-jako bych to psala ja, sem na tom stejne,GABRUNKO kdyby si to tu cetla tak sem treba jestli budes chtit napis svuj email bo icq,mohli by sme o filmu pokecat,samozrejme jestli budes chtit,fil vsem vrele doporucuju

zmatek v sobě sama

(gabrunka, 2. 1. 2009 17:12)

užasny,byla jsem nadšená když jsem film shlédla.moc se povedl a myslím si že by ho měl vidět každy.myslím si že jednou je málo.mam v sobě zvláštní pocit ktery neumím popsat,svírá se mi žaludek když si jen vzpomenu na jakoukoli část filmu.např. skvěly polibek po letech.měla jsem vážně husí kuži.o konci ani nemluvím.stále se mi scény honí hlavou a musím o filmu přemyšlet, a nejan o filmu, vlastně to všechno muže byt skutečnost...

Pořád nechápu

(Iklam, 6. 6. 2008 15:17)

proč jen 79 -80 %. Já to hodnotím na 100 % ! Prostě proto, že to je film, ke kterému se stále vracím. Nikdy jsem o žádném jiném filmu nepřemýšlela tak dlouho a tak často, jako o BBM. Vracím se k němu neustále. "Dostal" mě a zasáhl jako žádný jiný předtím. A nejsem schopna ho hodnotit jen jako jeden z řady . Je to prostě víc, no! A toho, kdo to nepochopil a staví ho do řady vedle běžné, byť zajímavé, produkce typu "Crash" je mi líto - je ochuzen o mnohé!

Bezva

(Michal118, 18. 5. 2008 22:35)

tento film je bezvadný, neviměnil bych ho ani za 4 0000000000000000000000000000000000000000000 euro.

je super

Brokeback mountain.....

(Majda, 10. 5. 2008 15:03)

Film je skvělej...nádherná příroda,atmosféra a vztah obou herců...mrzí mě jenom,že jsem vážně nepochopila,že Jacka zabili...njn asi sem zrovna brečela takže sem to moc nevnímala...viděla jsem film třikrát.Poté,co jsem si přečetla rádoby vtipný článek k filmu a shlédla rádoby vtipnou parodii se mi přestal stahovat žaludek a byla jsem konečně schopná myslet na něco jiného..teď nemám vůbec chuť si pouštět film znovu a znovu...jenom mě těší když si na něj občas vzpomenu...pustím si ho znova až minimálně za rok alespoň z toho budu mít větší zážitek...

Zkrocená hora

(Lukyn.6, 21. 2. 2008 20:02)

Krásnější a smutnější film sem ještě neviděl. Vždycky mě hrozně pohltí a hodně se mnou zacloumá, vždycky když to shlídnu, tak o tom pořád přemejšlim. Pochopili ste, že Jacka nezabila prasklá pneumatika, ale že ho umlátili k smrti?? Já to pochopil, až když sem to viděl asi po třetí, ale pak mě ten film opravdu dostal.

Zkrocená hora

(Dadus, 24. 8. 2007 8:08)

...půl hodiny??? Já jsem to probrečela skoro celé. Nádherný citový film, který mně absolutně pohltil do děje! Asi je to vážně nejkrásnější film, který jsem kdy viděla. Je mi z něho těžko, prostě mně to dostalo a bolí mně z něho srdíčko. Jojo...ještě pořád bolí, dívala jsem se na něj včera :-( Ale znovu bych ho vidět nechtěla, aspoň ne teď, vážně to se mnou hodně zacvičilo.
Smekám před režií i veškerým zpracováním!

Zkrocená hora

(filda, 30. 3. 2007 13:10)

úplně suprový film.koupil jsem si ho nedávno na DVD a dívám se něj každý den.dost smutný je že jack na konci zenře....brečel jsem asi půl hodiny....dost mě to vzalo...ta příroda a ta hudba no prostě nejlepší film na světě.heath a jake jsou úplně dobří herci..a spolu jim to fakt jde...jen tak dál....mohl by být i druhý díl, ale bez jacka to nebude ono....no uvidíme.

ZKROCENÁ HORA

(Ája, 29. 3. 2007 17:43)

jE TO nEJRÁSNĚJŠÍ FILM KTEREJ JSEM KDY VIDĚLA , JE UUŽASNEJ A BREČELA JSEM JAK PRASE !! NEJKRÁSNĚJŠÍ FAKT ŽE JO !! DOPORUČUJU!!!VŘELE A PIŠTE LIDDI AT TO PRODISKUTUJEM !!A TA HUDBAAAAAAA !!FAKT KRÁSA !

zkrocená hora

(Iva, 11. 3. 2007 11:51)

Prostě nadhera, Ang Lee to vazne s emocemi umi, ponekud se na tento film rozhodne divat, tak jedine s kapesnikem . . .

ZKROCENÁ HORA

(Terka, 27. 11. 2006 18:26)

Zkrocená hora je jeden z nejkrásnějších filmů na světě!Jake i Heath ve filmu opravdu září.Jsou to oba výborní herci a tímto filmem to jenom potvrdili!Všem doporučuju!Je to fakt SUPER!!!!!!!!!!